Yekharid logo حساب کاربری


لیست قیمت مادربرد

لیست قیمت مادربرد (4 اسفند)

دسته بندی

راهنمای خرید مادربرد

انتخاب بهترین مادربرد از بسیاری از جهات یکی از مهم ترین بخش ها در سرهم بندی یک کامپیوتر است، اگرچه انتخاب بهترین کارت گرافیک وCPU  اغلب برای اکثر افراد اولویت دارد. تمام قسمت های اصلی رایانه به مادربردی که انتخاب می کنید متصل می شوند. نوع مادربرد به اندازه کامپیوتر شما و اتصالاتی که لازم دارید و سوکت  CPU بستگی دارد.

مادربردها-به ویژه مدل های گران قیمت-اغلب از آپشن های گیج کننده از ویژگی ها تشکیل شده اند و قیمت آن ها بسیار متغیر است. ما اینجا هستیم تا سوالات شما را برطرف کنیم و مطمئن شویم که مدل مناسب و متناسب با نیازهای خود را با در نظر گرفتن حداقل بودجه مورد نیاز، انتخاب می کنید.

اگر به دنبال یک برد جدید مانند590 Zجدید اینتل یا 570 AMD Xهستید، توجه داشته باشید که قیمت مادربرد برای هر دو پلتفرم نسبت به نسل های قبلی- تا حدی به دلیل پشتیبانی از 4.0 PCIe  افزایش یافته است. فقط توجه داشته باشید که در حالی که برد های550 B ساختAMD  از 4.0 PCIeبا پردازنده مبتنی بر 2/3 Zen پشتیبانی می کنند، بردهای490 Z ساخت اینتل با پشتیبانی از 4.0 PCIe (و تمام بردهای جدید590 Z)، تنها در صورت اتصال به نسل بعدی پردازنده Rocket Lake-S فعال می شوند. این پردازنده ها هنوز عرضه نشده اند، اما به زودی شاهد حضور آن ها در بازار خواهیم بود.

TLDR

 • سوکت مناسب CPU خود را تهیه کنید: می توانید CPU های عالی ساخت Intel یا AMD  را پیدا کنید، اما هر CPU را که خریداری می کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که برد شما سوکت مناسبی برای پشتیبانی از آن دارد یا خیر. جدیدترین تراشه هایAMD  از سوکت 4AM استفاده می کنند، در حالی که پردازنده های اینتل نسل 10 و 11 با سوکت های 1200LGA  سازگارند.
 • بردهای کوچکتر = تعداد اسلات و ویژگی های کمتر. مادربردها در سه اندازه اصلی طبقه بندی می شوند: ATX ، Micro-ATX و Mini-ITX (بله، Mini  کوچکتر از Micro است.). می توانید از شاسی کوچکتری با بردهای میکرو یا مینی استفاده کنید، اما باید به اسلات PCIe و اسلات RAM و تعداد اتصالات کم تر اکتفا کنید.
 • می توانید مادربردی با قیمت مناسب پیدا کنید: در اکثر مواقع می توانید یک مادربرد مناسب با قیمتی نسبتا پایین پیدا کنید. اما اگر می خواهید یک تراشه اینتل را اورکلاک کنید، به4.0 PCIe نیاز دارید یا به تعداد زیادی پورت احتیاج دارید، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.
 • فقط در صورت نیاز به Wi-Fi  داخلی و درگاه های پیشرفته هزینه بیشتری پرداخت کنید. اگر از اتصالات سیمی استفاده می کنید، برای اتصال بی سیم هزینه نکنید.

از چه پردازنده ای همراه با مادربرد خود استفاده می کنید؟

پردازنده (CPU) ای که قصد دارید با مادربرد کامپیوتر خود استفاده کنید، گزینه های شما را محدود می کند، زیرا سوکت CPU در یک مادربرد خاص فقط با خط تراشه ای که برای آن طراحی شده است، کار می کند.

به عنوان مثال، اگر پردازنده اینتل نسل 9 و 10 را خریداری می کنید، به یک برد با سوکت 1200LGA نیاز دارید. پردازنده های قدیمی تر نسل نهم به برد هایی با سوکت 1151 LGAنیاز دارند. AMD در این زمینه کم تر شما را گیج می کند، زیرا(حداقل در حال حاضر) این شرکت از سوکت 4 AMیکسان برای همه تراشه های اصلی نسل فعلی خود، از Athlons گرفته تا Ryzen9 16 هسته ای استفاده می کند. از سوی دیگر، اینتل در سال های اخیر تمایل به تغییر سوکت(یا حداقل سازگاری سوکت) از نسلی به نسل دیگر دارد، اگرچه در این نسل این اتفاق نیفتاده است، زیرا سوکت 1200 در دو نسل پیاپی استفاده شده است.

در زمینه پردازنده های رده بالا باید بگوییم که هر دو پردازنده اینتل(LGA 2066)وAMD (4TR) دارای سوکت های متفاوتی هستند، تا حجم و قدرت بیشتر پردازنده های Core X و Threadripper  خود را تامین کنند.

فروش مادربرد 

به مادربرد با چه ابعادی نیاز دارید؟

اکثر مادربردهای مدرن در سه اندازه تولید می شوند:

 • استاندارد ATX بزرگترین اندازه را دارد و بیشترین فضا را برای اتصالات و اسلات ها در اختیار قرار می دهد.
 • Micro-ATX، 2.4 اینچ کوتاه تر است، که به معنی فضای کمتر برای اسلات های توسعه دهنده است.
 • Mini-ITX  می تواند برای یک کامپیوتر کوچک به کار رود، اما معمولاً فقط فضایی را برای یک کارت اضافی(مانند کارت گرافیک) و کانکتورهای کمتری برای حافظه های ذخیره سازی و RAM در اختیار خواهید داشت.

خرید آنلاین مادربرد

به چه پورت هایی نیاز دارید؟

همیشه مهم است که ورودی/خروجی های روی مادربرد را بررسی کنید تا مطمئن شوید گزینه های اتصال خارجی مورد نظر شما بر روی برد وجود دارد، اما باید حتما پورت های USB روی مادربرد را نیز به صورت جداگانه و با دقت بیشتری بررسی کنید. تعداد بالای پورت های USB به شما امکان می دهد تا پورت های بیشتری را از طریق اتصال به صفحه جلویی روی کیس کامپیوتر خود یا از طریق براکت های اسلات توسعه دهنده در پشت اضافه کنید.

در اینجا لیستی از پورت های متداول و نظر ما در مورد هر کدام آورده شده است:

 • 3USB/USB 3.1 Gen1: باید تعداد بالایی از آن ها را بر روی برد خود داشته باشید، زیرا این پورت ها با اکثر لوازم جانبی سازگارند.
 • 2USB: کندتر از 3/USB3.1USB است، اما برای اتصال صفحه کلید، ماوس و بسیاری از دستگاه های دیگر بسیار مناسب است.
 • USB 3.1/3.2 Gen2: بسیاری از لوازم جانبی هنوز از این استاندارد استفاده نمی کنند، اما خوب است بدانید که این پورت پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد، که دو برابر چیزی است که باUSB 3.1 Gen 1 / USB 3.0  دریافت می کنید. USB 3.2 Gen2 2x2 پهنای باند را مجددا دو برابر می کند و دارای دو خط 10 گیگابیت بر ثانیه ای است. شما اغلب فقط یکی از این پورت ها را در مادربردهای متوسط ​​و رده بالا پیدا خواهید کرد.
 • USB Type-C: این پورت ها می توانند با USB 3.1 Gen1 یاUSB 3.1 Gen2 سازگار باشند و برای دستگاه های جدیدتر مانند تلفن های همراه طراحی شده اند. برخی از آن ها فقط 2.0 USB هستند و اغلب به عنوان پورتAudio USB-C ، با هدف اتصال هدست USB-C ، استفاده می شوند.
 • خروجی ویدئو HDMI /DisplayPort: فقط در صورتی که قصد استفاده از گرافیک یکپارچه را دارید، به این دو پورت نیاز خواهید داشت. کارت های غیریکپارچه دارای درگاه های مخصوص به خود هستند.
 • پورت های صوتی: اگر قصد اتصال بلندگوهای آنالوگ یا هدفون را دارید، وجود این پورت مهم است.
 • درگاه 2/PS:این پورت با صفحه کلیدها و موس های قدیمی سازگار است.
 • Thunderbolt: وجود این پورت در مادربردهای موجود در بازار دشوار است، اما برخی از بردها از طریق کارت های اضافی اختصاصی از آن پشتیبانی می کنند. این پورت سریعترین اتصال ممکن را(تا 40 گیگابیت بر ثانیه) ارائه می دهد.

در حالی که ممکن است امروزه به تعداد زیادی پورت USB 3.1 Gen 2یا Type-C احتیاج نداشته باشید، اما وجود آن ها در مادربرد، یک رویکرد آینده نگرانه است.

فروشگاه آنلاین مادربرد

به چند اسلات RAM نیاز دارید؟

این روزها اکثر بردهای اصلی دارای چهار اسلات RAM هستند، اگرچه مدل های جمع و جور Mini-ITX  اغلب فقط دو اسلات دارند، و بردهای HEDT رده بالا اغلب 8 اسلات را در اختیارتان قرار می دهند. البته قطعا مقدار اسلات ها میزان RAM قابل نصب را محدود می کنند.

اما باید توجه داشته باشید که برای کارهای اصلی و بازی ها، 16 گیگابایت کافی و 32 گیگابایت عالی است. و حتی تنها با دو اسلات می توانید تا 64 گیگابایت رم را بر روی برد خود نصب کنید.

به چه اسلات های توسعه ای نیاز دارید؟

به احتمال زیاد این روزها فقط با دو نوع اسلات برخورد خواهید کرد: شات کوتاه 1PCIe x(اغلب برای مواردی مانند USB و SATA استفاده می شود) و اسلات 16 PCIe xبلندتر(برای کارت های گرافیک، کارت های RAID و PCIe ذخیره سازی مانندSSD 905 Optane  اینتل). اگر قصد دارید فقط یک کارت گرافیک، چند درایو 2 SATA/Mو شاید یک کپچر ویدئو یا کارت صدا را بر روی مادربرد نصب کنید، اکثر بردهای ATX یا Micro-ATX، که حداقل یکی از هرکدام از اتصالات را در اختیار کاربر قرار می دهند، مناسب هستند.

اما توجه داشته باشید که570 Xو 550 Bجدید و همچنین بردهای جدید Intel Rocket Lake-S (و به صورت گیج کننده ای، برخی از بردهای نسل قبلی490 Z) نیز از 4.0 PCIe به جای 3.0 که در چند سال گذشته استاندارد بوده است، پشتیبانی می کنند. 4.0 PCIe از لحاظ فنی پهنای باند موجود در هر خط PCIe را دو برابر می کند. اما به دور از SSD های 4.0 PCIe، اکثر دستگاه ها هنوز از مزایای اصلی 4.0 PCIe بهره نمی برند. اما وجود آن بر روی برد بسیار آینده نگرانه است.

با این حال، تعیین تعداد درایوها و کارت هایی که می توانید نصب کنید دشوار است، زیرا مهم نیست که چند اسلات فیزیکی دارید، زیرا تعداد محدودی خطوطHSIO (سرعت ورودی/خروجی با سرعت بالا) و خطوط PCIe وجود دارد که همه اجزای مد نظر شما باید از آن ها استفاده کنند . ما می توانیم زمان زیادی را صرف توضیح نحوه عملکرد این خطوط کنیم، اما نکته اصلی این است که بسیاری از مادربردهای اصلی با حذف برخی اتصالات هنگام نصب سخت افزار در اسلات های خاص، محدودیت های پهنای باند را جبران می کنند.

به عنوان مثال، افزودن درایو 2 PCIe M.ممکن است برخی از درگاه های SATA را غیرفعال کند، یا نصب کارت در اسلات سوم PCIe ممکن است یک اسلات دوم(یا سوم) 2 M.و غیره را غیرفعال کند. این مسائل در مادربردهای مختلف بسیار متفاوت است، بنابراین قبل از خرید باید به کتابچه های راهنمای آنلاین نگاهی بیندازید(مخصوصاً اگر قصد دارید بر روی برد خود اجزای زیادی نصب کنید.).  

با این وجود، اگر قصد دارید درایوها و کارت های زیادی را به رایانه خود متصل کنید، باید یکی از پلتفرم های پیشرفته HEDT را خریداری کنید، زیرا آن ها خطوط PCIe بیشتری دارند. همه پردازنده های Threadripper AMD دارای 64 خط(60 مورد از پردازنده ، 4 مورد از چیپست) هستند، در حالی که پلتفرم اقتصادی تر اینتل Core X بسته به پردازنده تا 44 خط و تا 24 خط دیگر از چیپست ارائه می دهد. بنابراین اگر قصد دارید به عنوان مثال چندین کارت گرافیک و مجموعه ای از RAID های ذخیره سازی PCIe/NVMe یا سایر سخت افزارهای پهنای باند را به سیستم خود وصل کنید، این پلتفرم های سطح بالا قطعاً انتخاب بهتری هستند.

خرید مادربرد ایسوس 

کدام چیپست را باید تهیه کنید؟

انتخاب پردازنده، گزینه های چیپست سازگار شما را محدود می کند و اگر از تراشه های Intel یا AMD (Core X یا Threadripper) با بالاترین سطح مصرف انرژی استفاده کنید، فقط یک انتخاب دارید(299 Xبرای Intel یا 399 XبرایAMD). اما برای کاربران معمولی که فقط می خواهند یک کارت گرافیک و چند درایو را بر روی برد نصب کنند، چیپست هایی مانند590 Z اینتل یا 570 X AMD ، ویژگی های موردنظر را ارائه می دهند.

در گذشته، اگر مثلاً یک برد470H،460 Bیا 410 Hساخت اینتل را انتخاب می کردید، گزینه اورکلاک را از دست می دادید، اگرچه در کل تنها تعداد انگشت شماری از تراشه های اصلی اینتل امکان اورکلاک را فراهم می کنند.

در مورد AMD باید بگوییم که چیپست های550B/570X(و همچنین450B،350B و300B قدیمی تر) هنوز از اورکلاک پشتیبانی می کنند. اگرچه برخی از پورت های USB و SATA و خطوط PCIe را با انتخاب چیپست570X از دست خواهید داد، اما باز هم گزینه های اتصال کافی برای پشتیبانی از اکثر سخت افزارهای اصلی رایانه باقی می ماند.

آیا قصد اورکلاک دارید؟

همانطور که می دانید، برای اینکه CPU شما به سرعت کلاک بالاتری نسبت به آنچه که به صورت پیش فرض برای آن تعیین شده است برسد، احتمالاً باید هزینه اضافی ای را صرف خرید سیستم خنک کننده پیشرفته و مادربرد گران قیمت بکنید.

قیمت مادربرد کامپیوتر مادربرد گیمینگ ارزان 

در مورد صدا چطور؟

اگر به صدا اهمیتی نمی دهید، می توانید مادربردی در پایین ترین سطح ممکن خریداری کنید. اما اگر انتظار صدایی عالی را دارید، این روزها باید به فکر کارت صدای آن-برد باشید.

کیفیت صوتی مادربرد در درجه اول با کدک صوتی(معروف به تراشه پردازش صدا) که یک برد خاص از آن استفاده می کند، تعریف می شود. بنابراین، اگر طرفدار کیفیت صدای بالا هستید، می توانید قبل از خرید، کدک هایی را که یک برد خاص از آن استفاده می کند، را جستجو کنید و ببینید آیا این مدل میان رده است یا رده بالا. طبیعتا، شما همچنان می توانید یک کارت صدا اختصاصی یا بلندگوهای USB که سخت افزار DAC(مبدل دیجیتال به آنالوگ) را به طور کلی به خارج از رایانه منتقل می کنند، انتخاب کنید.

به چه ویژگی های اضافی نیاز دارید؟

با توجه به تعداد زیاد ویژگی هایی که گاهی اوقات سازندگان مطرح، بر روی مادربردها قرار می دهند-به ویژه در مدل های گران قیمت-بحث در مورد همه آن ها غیرممکن است. اما در اینجا به چند مورد مهم اشاره می کنیم:

 • سوئیچ های روشن/خاموش آن-برد: این سوئیچ ها می توانند در مراحل اولیه ساخت و سرهم بندی رایانه مفید باشند. اما برای کاربران معمولی، دکمه های آن-برد(که گاهی اوقات شامل دکمه هایی برای پاک کردن CMOS یا انجام اورکلاک نیز می شوند) ضروری نیستند.
 • LED  های تشخیص عیوب: بلندگوی کوچکی که در بالای مادربرد وصل می شود تا در صورت بروز مشکل بوق های تشخیصی را به صدا درآورد، در مسیر dodo قرار دارد. امروزه بسیاری از بردهای متوسط ​​تا رده بالا به همین منظور دارای یک صفحه نمایش دو یا سه رقمی هستند و در صورت تشخیص عیب، یک کد عددی آلفا به شما نمایش داده می شود. این ویژگی می تواند هنگام سرهم بندی رایانه شخصی یا ارتقاء و یا فراموش کردن وصل کردن چیزی یا اگر چیزی درست نصب نشده باشد یا یکی از اجزای شما معیوب باشد، کمکی واقعی به شما ارائه دهد.
 • کارتWi-Fi: اگر در نزدیک رایانه خود اترنت ندارید، به این ویژگی نیاز خواهید داشت. و اگر قصد دارید رایانه خود را برای سال های آینده بروز نگه دارید، به یک برد با 6 Wi-Fi نیاز دارید.
 • پورت دوگانه اترنت: یک پورت اترنت Gigabit دارای پهنای باند زیادی برای ترافیک اینترنت است، بنابراین اگر قصد دارید از کامپیوتر به عنوان سرور استفاده کنید و برد بتواند دو اتصال را در یک قسمت یکپارچه کند، این ویژگی عمدتاً مفید است. افرادی که نیاز به شبکه کابلی قوی دارند، باید به دنبال یک برد با اترنت 2.5 گیگابایتی یا 10 گیگابایتی باشند.

قیمت روز مادربرد انواع مادربرد لیست قیمت مادربرد

زیبایی شناسی چقدر برای شما اهمیت دارد؟

به غیر از زمانی که می خواهید داخل کیس خود را مشاهده کنید، هیچ دلیلی برای انتخاب چراغ های RGB یا روکش های ورودی/خروجی و هیت سینک های چشمک زن وجود ندارد. با این حال، اگر کیس شما دارای پنجره است، باید بردی را که از نگاه کردن به آن لذت می برید-در صورتی که دوست دارید دارای چراغ باشد- تهیه کنید.

فقط به خاطر داشته باشید که به خصوص اگر یک کاربر مبتدی هستید، یک مادربرد تاریک می تواند سرهم بندی یا ارتقاء سیستم را دشوارتر کند، زیرا برچسب های روی برد سخت تر دیده می شوند.

کلام آخر

خرید مادربرد می تواند یک فرآیند نسبتاً ساده باشد مگر اینکه بخواهید ارزش خرید محصول را به حداکثر برسانید. به راحتی می توان ارزان ترین مادربردی که پردازنده شما از آن پشتیبانی می کند را خریداری کرد، اما این مادربرد به احتمال زیاد برای کل ساختار شما مناسب نخواهد بود. این نکته بسیار مهم است که در مورد اجزای مختلف مادربرد تحقیق کنید و بدانید که برای کاربرد خاص خود به چه ویژگی هایی نیاز دارید. هیچ مادربرد کاملی برای همه افراد وجود ندارد و به احتمال زیاد بهترین مادربرد برای رایانه شما ممکن است برای شخص دیگری انتخاب خوبی نباشد. در فروشگاه یه خرید، می تونین قیمت مادربرد ایسوس را مشاهده کرده و بهترین مادربرد گیمینگ ارزان قیمت را خریداری کنید.

 
 

ادامه مطلب

آخرین بروز رسانی: 215 روز پیش
مادربرد

از 8,690,000 تومان تا 6,950,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

از 6,490,000 تومان تا 4,980,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

از 6,900,000 تومان تا 4,400,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

از 9,700,000 تومان تا 9,000,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 215 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

از 5,350,000 تومان تا 2,550,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 215 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

از 7,400,000 تومان تا 6,650,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

از 8,300,000 تومان تا 7,500,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

از 2,380,000 تومان تا 750,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

از 5,400,000 تومان تا 1,689,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 215 روز پیش
مادربرد

از 47,500,000 تومان تا 5,050,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 215 روز پیش
مادربرد

از 6,850,000 تومان تا 6,300,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد

آخرین بروز رسانی: 214 روز پیش
مادربرد