Yekharid logo حساب کاربری


لیست قیمت پاور کامپیوتر

لیست قیمت پاور کامپیوتر (4 مهر)

دسته بندی

راهنمای خرید پاور

یکی از حاشیه ای ترین، اما مهمترین قطعات کامپیوتر، منبع تغذیه است. همه می دانیم که رایانه های شخصی با برق کار می کنند و این برق به طور مستقیم از شبکه به هر جزء داخل کیس رایانه منتقل نمی شود. در عوض، برق از جریان متناوب(AC) ارائه شده توسط شرکت برق به جریان مستقیم (DC) که توسط قطعات کامپیوتر در ولتاژ مورد نیاز استفاده می شود، تبدیل می شود.

خرید هر منبع تغذیه ای برای کار با رایانه امکان پذیر است، اما این، انتخاب عاقلانه ای نیست. منبع تغذیه ای که برق قابل اطمینان یا یکپارچه ای ارائه نمی دهد، می تواند مشکلات متعددی ، از جمله ناپایداری که برطرف کردن آن دشوار است، ایجاد کند. در واقع، خرابی منبع تغذیه اغلب می تواند مشکلات دیگری مانند تنظیم مجدد تصادفی به بار آورد.

بنابراین، شما باید زمانی به اندازه زمان اختصاص داده شده برای انتخابCPU ،GPU ،RAM و گزینه های ذخیره سازی را به منبع تغذیه خود نیز اختصاص دهید. انتخاب منبع تغذیه مناسب بهترین عملکرد ممکن را در اختیار شما قرار می دهد و به افزایش عمر مفید دستگاه کمک می کند.

توان خروجی: چقدر نیاز دارید؟

در حالی که هنگام انتخاب منبع تغذیه- درست مانند هر قطعه کامپیوتر - چندین عامل مهم وجود دارد، شناسایی یکی از مهمترین عوامل بسیار ساده است. نیازی نیست که بنچ مارک ها را بنویسید یا نظرات را بخوانید تا بدانید به چه میزان توان خروجی نیاز دارید. در عوض، می توانید از ابزاری مانند محاسبه گر منبع تغذیه Newegg استفاده کنید تا دقیقاً مشخص شود که منبع تغذیه جدید شما به چه میزان نیرو نیاز دارد.

برای استفاده از این محاسبه گر، باید اجزای خود را از لیست های کشویی هر دسته انتخاب کنید. ابزار فوق با آخرین گزینه های واحد پردازش مرکزی(CPU)، مادربرد، واحد پردازش گرافیکی(GPU)، حافظه دسترسی تصادفی(RAM) و موارد دیگر به روز است.

به عنوان مثال، اگر در حال ساخت(یا خرید) رایانه ای با پردازنده سریRyzen7، پردازنده گرافیکیNvidia GeForce RTX 2060، 16 گیگابایت رم از دو کارت حافظه 8 گیگابایتی، درایو 256 گیگابایت حالت جامد(SSD) و هارد دیسک 1 ترابایتیRPM 7200 (HDD) هستید، 576 وات توان توصیه می شود. شما می توانید برای اطمینان کامل، منبع تغذیه 600 وات را انتخاب کنید.

هنگام خرید منبع تغذیه ، ارتقاء را پیش بینی کنید

البته، ممکن است بخواهید سناریوهایی را اجرا کنید تا مطمئن شوید که می توانید نیازهای بلند مدت خود را نیز برطرف کنید. به عنوان مثال، ارتقا به Nvidia GeForce RTX 2080 توان پیشنهادی را به 631 وات می رساند، در حالی که دو برابر شدن رم تنها توان پیشنهادی را به 582 وات افزایش می دهد. اگر امکان دارد که در آینده در نهایت هر دو را ارتقاء دهید، حداقل 637 وات توان مورد نیاز است.

به طور کلی فقط برای برآورده کردن نیازهای امروز خود برنامه ریزی نکنید، بلکه کمی به آینده نگاه کنید و به این فکر کنید که ممکن است بعداً چه تغییراتی را در سیستم خود ایجاد کنید. و اگر در حال خرید رایانه از پیش ساخته شده هستید، باید مطمئن شوید که کیس کامپیوتر، از منبع تغذیه ای استفاده می کند که می تواند نیازهای آینده شما را برآورده کند.

در نهایت، باید بدانید که خرید منبع تغذیه با توان بالاتر به این معنی نیست که لزوماً از برق بیشتری استفاده می کند. منبع تغذیه فقط برق مورد نیاز قطعات رایانه شما را می کشد. بنابراین اگر بخواهید یک منبع تغذیه بزرگتر از آنچه که نیاز دارید بخرید، هدر دادن پول است.

حفاظت

برخی از تولیدکنندگان منبع تغذیه برای محافظت از قطعات شما در برابر مسائل مربوط به نوسان برق، محافظ هایی را در داخل آن ها قرار می دهند. این محافظ ها اغلب هزینه ای به منبع تغذیه اضافه می کنند، اما می توانند حس اطمینان بیشتری نیز به همراه داشته باشند.

اولین مورد، حفاظت از اضافه ولتاژ است که به مدار یا مکانیزمی اطلاق می شود که در صورت فراتر رفتن ولتاژ خروجی از حد ولتاژ مشخص شده، که اغلب بیشتر از ولتاژ نامی خروجی است، واحد منبع تغذیه را خاموش می کند. این حفاظت مهم است زیرا ولتاژهای خروجی بالا ممکن است باعث آسیب به قطعات رایانه ای که به منبع تغذیه متصل می شوند، شوند.

دوم حفاظت از اضافه بار و اضافه جریان است. این ها مدارهایی هستند که به وسیله خاموش کردن منبع تغذیه در صورت وجود جریان زیاد یا بار اضافی، از جمله جریان های اتصال کوتاه، از منبع تغذیه و رایانه محافظت می کنند.

راندمان منبع تغذیه اهمیت دارد

وات تنها یکی از معیارهای عملکرد منبع تغذیه است. دیگری میزان کارایی آن است که معیاری است از اینکه منبغ تغذیه چه میزان جریان DC به رایانه ارسال می کند و چه مقدار توان مفید در اثر حرارت از بین می رود. کارآیی بسیار مهم است زیرا بر میزان هزینه شما برای تامین توان رایانه تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، رایانه ای را در نظر بگیرید که به 300 وات قدرت نیاز دارد. اگر از منبع تغذیه با راندمان 85 درصد استفاده کنید، رایانه شما حدود 353 وات برق ورودی را از شبکه برق می گیرد. از سمت دیگر می توان گفت که منبع تغذیه ای که فقط 70 درصد بازدهی دارد، 428 وات برق از شبکه می گیرد. با انتخاب منبع تغذیه بهینه تر، در مصرف برق خود صرفه جویی کنید.

در عین حال، منبع تغذیه با راندمان بالاتر به کامپیوتر شما اجازه می دهد تا خنک تر کار کند. هر قطعه کامپیوتر مقداری گرما تولید می کند و این بر ضد عملکرد بهینه قطعات است. منبع تغذیه یا پاورکامپیوترکارآمدتر گرمای بیشتری را از بین می برد، که این به معنای سیستمی آرامتر(به لطف فن هایی که مجبور نیستند سریع و طولانی مدت کار کنند)، قابلیت اطمینان بالاتر و طول عمر بیشتر است.

گواهینامه PLUS 80 چیست؟

همانطور که در حال جستجو در منابع تغذیه هستید، بسیاری از آن ها را مشاهده خواهید کرد که دارای برچسب گواهیPLUS 80 هستند. Plus 80 یک برنامه صدور گواهی است که تولیدکنندگان می توانند از آن برای اطمینان از اینکه منابع تغذیه آن ها نیازهای بهره وری خاصی را برآورده می کند، استفاده کنند. PLUS 80 دارای سطوح مختلف اعم از گواهی پایه تا تیتانیوم است. منابع تغذیه توسط آزمایشگاه های مستقل رتبه بندی می شوند.

ریل فقط مخصوص قطار نیست

با این حال، وات تنها معیار توانایی منبع تغذیه برای پشتیبانی از همه اجزای شما نیست. برق توسط ریل ها به قطعات می رسند، و در حالی که هر ریل ولتاژ نیاز به توجه دارد، بیشترین توجه باید به ریل(های) 12 ولتی باشد که نیرو را به پرمصرف ترین قطعات مانند پردازنده و کارت های ویدئویی PCIe می رساند.

یک منبع تغذیه مدرن باید حداقل 18 آمپر روی ریل (های) 12 ولت برای رایانه های رایج به روز، بیش از 24 آمپر برای سیستمی با یک کارت گرافیک درجه یک حرفه ای و وقتی صحبت از یک سیستم SLI/CrossFire رده بالا می شود، کمتر از 34 آمپر خروجی بدهد. رقم آمپر خروجی که ما در اینجا در مورد آن صحبت می کنیم، رقم ترکیبی PSU هایی است که بیش از یک ریل +12 ولت ارائه می دهند.

البته، این تعداد کل خروجی ترکیبی است که باید به دنبال آن باشید و همیشه نمی توانید ریل های12+ ولت را برای محاسبه خروجی ترکیبی جمع کنید. به عنوان مثال، یک منبع تغذیه برچسب دار با ریلی با برچسب +12V1@18A و +12V2@16A ممکن است فقط به جای 34 آمپر دارای توان خروجی ترکیبی 30 آمپر باشد. این اطلاعات را در مشخصات آیتم های دقیق یا برچسب اطلاعات PSU مشاهده کنید.

اگر قصد دارید پیکربندی SLI/Crossfire را اجرا کنید، باید مطمئن شوید که ریل (های) 12 ولت حداقل 34 آمپر ترکیبی را تامین می کند. منابع مختلف تغذیه برچسب های متفاوتی دارند. برخی حداکثر آمپراژ ارائه شده توسط هر ریل و برخی حداکثر توان ترکیبی را نمایش می دهند، به عنوان مثال، W 396، معادل 396W/12V = 33A است.

نکته مهم دیگر، تعداد ریل هایی است که منبع تغذیه برای تامین برق اجزا استفاده می کند. به زبان ساده تر، منبع تغذیه می تواند تنها یک ریل 12+ ولت را برای تأمین تمام قدرت قطعات کامپیوتر شما تامین کند، یا می تواند چندین ریل داشته باشد. استفاده از یک ریل به این معنی است که تمام نیرو برای همه قطعات متصل به آن در دسترس است. این امر پیکربندی را آسان می کند، زیرا نیازی به نگرانی در مورد تطبیق قطعات با ریل ندارید، همچنینذ این به این معنی است که قطع منبع تغذیه، همه اجزا را تحت تأثیر قرار خواهد داد. برعکس، داشتن ریل های متعدد در برابر مشکلات فاجعه بار نیز امنیت بالایی ایجاد می کند، اما در پیکربندی همه چیز نیاز به دقت بیشتری دارد.

فاکتور فرم - آیا منبع تغذیه شما مناسب است؟

ملاحظه بعدی یک مبحث ساده است. شما باید فاکتور فرمی را انتخاب کنید که مطمئن هستید از نظر فیزیکی با کیس شما تطابق دارد. خوشبختانه استانداردهایی مانند کیس ها و مادربردها، برای منبع تغذیه نیز وجود دارد.

این مبحث می تواند بسیار پیچیده باشد، اما نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که در نهایت باید منبع تغذیه خود را با کیس و مادربرد خود مطابقت دهید. در زیر مروری اساسی بر مهمترین فاکتورهای منبع تغذیه امروزی می کنیم.

ATX

اگرچه هنوز منبع تغذیه فاکتور AT برای خرید در بازار وجود دارد، اما منبع تغذیه با فاکتور AT بدون شک در حال خارج شدن از خط تولید است. حتی منابع تغذیه جدیدتر ATX (ATX 2.03 و نسخه های قبلی) نیز در حال کاهش مصرف هستند. تفاوت های عمده بین فاکتور فرم منبع تغذیه ATX و AT عبارتند از:

  • منبع تغذیه ATX یک ریل ولتاژ اضافی 3.3+ ولت را فراهم می کند.
  • منبع تغذیه ATX از یک کانکتور 20 پین به عنوان رابط اصلی تغذیه استفاده می کند.
  • منبع تغذیه ATX از قابلیت خاموش شدن نرم افزاری پشتیبانی می کند و به نرم افزار اجازه می دهد تا منبع تغذیه را خاموش کند.

ATX12V

در حال حاضر فاکتور فرم ATX12V اصلی ترین انتخاب است. چندین نسخه مختلف از فاکتور فرم ATX12V وجود دارد و این نسخه ها می توانند بسیار متفاوت از یکدیگر باشند. مشخصات ATX12V v1.0  از طریق فرمول اصلی ATX یک کانکتور 4 پین 12+ ولت برای انتقال قدرت(به طور انحصاری) به پردازنده و یک رابط برق کمکی 6 پینی که ولتاژهای 3.3 ولت و 5+ ولت را فراهم می کند، اضافه کرده است. در ATX12V v1.3 ، کانکتور برق 15 پین SATA روی همه مدل ها اضافه شده است.

تغییر اساسی در مشخصاتATX12V v2.0، که اتصال اصلی منبع تغذیه را از 20 پین به فرمت 24 پین تغییر داد و کانکتور برق کمکی 6 پین را حذف کرد، رخ داد. همچنین، مشخصات ATX12V v2.0  محدودیت فعلی رابط اتصال قدرت پردازنده 4 پین را برای ریل 2 V12جدا کرده است(جریان 12+ولت به ریل های V1 12و V2 12تقسیم می شود). در ادامه، مشخصات ATX12V v2.1 و v2.2 نیز الزامات بهره وری را افزایش داده و بهبودهای مختلف دیگری را نیز اجباری کرده است.

تمام منابع تغذیه ATX12V شکل و اندازه فیزیکی مشابه فاکتور فرم ATX را حفظ کرده اند.

EPS12V ، SFX12V و ...

فاکتور فرم منبع تغذیهEPS12V ، علاوه بر اتصال 4 پین عامل فاکتور فرم ATX12V، از کانکتور تغذیه پردازنده 8 پین استفاده می کند(این تنها تفاوت بین این دو فاکتور فرم نیست، اما برای اکثر کاربران رایانه رومیزی، دانستن این امر کافی است). شکل EPS12V در اصل برای سرورهای سطح اول طراحی شده بود، اما بیشتر مادربردهای سطح بالای رومیزی دارای کانکتور قدرت پردازنده 8 پین EPS12V هستند که به کاربران امکان می دهد تا منبع تغذیه EPS12V را انتخاب کنند.

عنوان فرم فاکتور کوچک(SFF) برای توصیف تعدادی منبع تغذیه کوچکتر مانند SFX12V (SFXمخفف Small Form Factor)، CFX12V (CFX مخفف Compact Form Factor)، LFX12V (LFX مخفف Low Profile Form Factor) به کار می رود. همه آن ها از نظر اندازه فیزیکی کوچکتر از منبع تغذیه استاندارد فاکتور فرم ATX12V هستند و منابع تغذیه با فاکتور فرم کوچک باید در کیس های رایانه با فاکتور فرم کوچک مناسب نصب شوند.

اتصالات

وجود منبع تغذیه اگر به تمام قطعات رایانه شما متصل نشود و به آن ها نیرو ندهد، بی فایده است. این بدان معناست که این قطعه باید همه انواع اتصال دهنده های مورد نیاز را داشته باشد.

اولین کانکتوری که باید مورد توجه قرار گیرد کانکتور اصلی ای است که مادربرد را تغذیه می کند. این کانکتور در دو نوع 20 پین و 24 پین عرضه می شود. دومی به طور فزاینده ای محبوب است و احتمالاً منبع تغذیه شما هر دو گزینه را ارائه می دهد. فقط کافیست این مورد را بررسی کنید تا مطمئن شوید.

مورد بعدی کانکتور قدرت پردازنده است که در نسخه های 4 پین و 8 پین ارائه می شود. مانند کانکتور اصلی تغذیه، بسیاری از مادربردهای مدرن به فرمت بزرگتر تغییر یافته اند. مجدداً مطمئن شوید که منبع تغذیه شما سازگار است.

متداول ترین کانکتور تغذیه، کانکتور Molex 4 پین است. از آن برای اجزای مختلف از جمله HDD های قدیمی تر، درایوهای نوری، فن ها و برخی دستگاه های دیگر استفاده می شود. اجزای جدید SATA کانکتور تغذیه SATA مخصوص به خود را دارند و در صورت نبود هریک از آن ها می توانید از آداپتورهای Molex به SATA استفاده کنید. و حتی می توانید از کابل های تقسیم کننده برای افزایش تعداد قطعاتی که می توانید متصل کنید، استفاده کنید، اما محدودیت های منبع تغذیه خود را در نظر داشته باشید.

صدای فن و کابل کشی

اکنون که مهمترین عوامل مرتبط با توان را در نظر گرفته ایم، هنگام انتخاب منبع تغذیه، چند نکته دیگر را نیز باید در نظر گرفت. این موارد چندان مهم نیستند، اما می توانند بر میزان لذت بخش بودن وجود منبع تغذیه در طول مدت استفاده از کامپیوتر تأثیر بگذارند.

صدای فن

همانطور که قبلاً بحث کردیم، منبع تغذیه گرما تولید می کند. این بدان معناست که این قطعه، برای خنک ماندن و پایداری بهره وری به فن نیاز دارد. شما باید کمی به این فکر کنید که چقدر می خواهید که کامپیوتر شما بی صدا کار کند، که این تا حد زیادی به محیط شما بستگی دارد. اگر رایانه شخصی شما در فضایی آرام کار می کند، وجود فن های بزرگتر که برای حرکت دادن همان مقدار هوا، آهسته تر می چرخند، به احتمال زیاد باعث وجود رایانه ای آرام تر در محیط می شوند.

کابل کشی

در نهایت، سه نوع اصلی کابل کشی منبع تغذیه وجود دارد. این که شما یک سیستم سیمی سخت، مدولار یا ترکیبی را انتخاب کنید، تعیین می کند که داخل کیس شما چقدر مرتب خواهد بود و چقدر کار باید انجام دهید تا رایانه خود را منظم نگه دارید.کابل کشی سخت به این معنی است که هر کانکتور مستقیماً به منبع تغذیه متصل است و در صورت نیاز یا عدم نیاز، وجود خواهد داشت. مزیت سیستم های سیمی سخت این است که هم ساده تر است و هم با اتصالات اضافی هیچ مقاومت اضافی ایجاد نمی کند.

کابل کشی مدولار بدین معنی است که هر کانکتور را می توان در صورت نیاز اضافه کرد. این امر باعث می شود تا بتوانید کیس خود را تمیز و عاری از سیم های اضافی نگه دارید، اما به لطف اتصالات فیزیکی اضافی، این نوع از کابل کشی، پیچیدگی- و قیمت - و مقاومت بیشتری را به همراه دارد. هر چند این برای اکثر کاربران چندان اهمیتی ندارد.

سیستم های ترکیبی دارای برخی از کابل ها، مانند اتصال برق اصلی، که به صورت فیزیکی متصل هستند، می باشد و بقیه اختیاری هستند. یک سیستم ترکیبی می تواند سازگاری خوبی داشته باشد، زیرا کابل های خاصی مورد نیاز است و حتی اگر مقاومت اضافی اتصالات ماژولار حداقل باشد، اجتناب از آن میزان کم هم به اندازه کافی آسان است.

زمان قدرت گرفتن است

بدیهی است که تنوع منبع تغذیه بسیار زیاد است، و این تصمیم مهمی در سرهم بندی یک رایانه جدید است. اما کمی وقت گذاشتن برای اطمینان از منبع تغذیه به منظور تامین توان قابل اطمینان، سازگار، ایمن و بهینه برای قطعات کامپیوتر، نتایج خوبی را به همراه خواهد داشت.

پاور کامپیوتر - لیست فروش انواع پاور کامپیوتر - قیمت روز پاور کامپیوتر - همه مدل های پاور کامپیوتر - خرید پاور کامپیوتر - لیست قیمت پاور کامپیوتر -منبع تغذیه

ادامه مطلب

آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 64 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

از 1,900,000 تومان تا 1,800,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 64 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

از 1,490,000 تومان تا 375,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

از 33,500,000 تومان تا 2,350,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

از 6,200,000 تومان تا 1,320,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

از 3,650,000 تومان تا 2,245,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

از 1,070,000 تومان تا 979,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 64 روز پیش
پاور کامپیوتر

از 4,800,000 تومان تا 1,399,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

از 17,000,000 تومان تا 1,020,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

از 1,330,000 تومان تا 310,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

از 5,380,000 تومان تا 1,700,000 تومان
آخرین بروز رسانی: 65 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 64 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 64 روز پیش
پاور کامپیوتر

آخرین بروز رسانی: 64 روز پیش
پاور کامپیوتر